Yulaf Unu, Kepeği ve Ezmesi

Nedir, ne değildir?

Yulaf Unu, Kepeği ve Ezmesi

Asudan YulafAvena Sativa ya da bilinen adıyla yulaf, buğday ve arpaya göre daha yeni bilinen bir kültür bitkisidir. Yulaf, son yıllara kadar sadece hayvan beslenmesinde kullanılırken, bugün insan beslenmesinde aranan bir ürün olmaya başlamıştır.

Değerli bir karbonhidrat kaynağı olan yulaf, diğer tahıllara göre daha yüksek oranda çözünür posa içermektedir. Ayrıca demir, manganez, çinko ve E vitamini, tiamin, niasin, riboflavin, folat ve diğer B grubu vitaminlerinin de deposudur. Aynı zamanda iyi bir Selenyum kaynağıdır. Selenyum vücut için önemli bir antioksidan, astım ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu, DNA tamiri ve özellikle kolon kanseri olmak üzere kanser riskini azalttığını da söylemek de fayda var.

Yulaf, magnezyum minerali açısından da zengindir. Magnezyum, vücudun glukoz ve insülin salınımında görev alan 300 den fazla enzimi destekliyor.

Yulafın içinde bulunan “beta glukan” dediğimiz etken maddeden düzenli olarak günde en az 3 gram alındığında bağırsak ve sindirim sistemine yardımcı olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Yulaf beta glukanı suda çözünen bir liftir. Suyla birleşince jel oluşumu meydana getiriyor. Sağlık üzerindeki olumlu etkilerinin sırrı da bu bak kıvamındaki jelle ilişkilidir. Jel yoksa etki de olmuyor. Günde en az 3 gram yulaf beta glukanı almanız için en az 2-3 porsiyon yulaf tüketmeniz gerekmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü süt, et ve yumurtadaki proteinler kadar yulaftaki proteinin de önemli olduğunu açıklamıştır. Yerli yulaf taneleri küçük ve kabuklu yapılıdır. Dış kavuz kısmı taneden zor ayrıldığı için kepeği bile tüm besinleri içerir. En önemli özelliği yulaftaki ruşeym kısmı tane yapısından dolayı ayrıştırılamıyor olmasıdır. Bu nedenle yulaf unu, ezmesi ve yulaf kepeğinin hepsinde ruşeym bulunmaktadır.

Zararı Var Mı?
1. Gluten Duyarlılığı Olanlar. Çölyak hastalığı gluten duyarlılığına verilebilecek en çarpıcı örnektir, ancak birçok kişi tam manasıyla çölyak hastası olmasa bile glutene karşı duyarlılık gösterebilir. Ne yazık ki arpa,yulaf, çavdar ve buğday gluten içeren hububatlardır😕.

2. Dikkatli olması gereken ikinci grupsa ürik asitle ilintili sorunlar yaşayanlardır. Mesela gut veya böbrek taşı olanlar ; yulaf pürin içerir ki bu, vücuttaki ürik asid oluşumunda ki etkili maddedir☹.

Peki Nasıl Tüketeceğiz ?

Yulaf ununun tüm buğday unu kullandığınız yiyeceklerde kullanabilirsiniz. Bisküviler,bebek mamaları, muhallebiler .. Ama şekil vermeniz gereken ekmek, poğaça vs gibi yiyeceklerde 3 ölçü buğday ununa 1 ölçü yulaf unu katmanızı tavsiye ederiz.

Yulaf ezmesi kahvaltı gevreklerinin içine, keklerinize, kurabiyelerinize katarak, yulaf lapası yaparak da kullanabilirsiniz.

Yulaf kepeğini yani protein ve vitaminli olan dış kısmını da yoğurt veya süt ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Hatta ekmek hamuruna ve hamur işlerine ilave edebilirsiniz.

Sevgi ve saygılarımla 💐

 

Buket Sönmez

Gıda Mühendisi

Emeklilik duygusu insana kendisini kötü hissettiriyordu. 2013 yılında emekli olduğumda arkamda 26 yılı devirdiğimi ve zamanın nasıl geçtiğini hiç fark etmediğimi anlamıştım. Yıllarca hayatın her alanında mücadele vermiş biri olarak, hayata kaldığım yerden devam etmek ve bu yolda benim gibi düşünen hanımlara ışık olmak isteği uyandı içimde. Hayalimde hep kendi işimi kurmak ve içlerinde hep çalışma isteği olup da çalışmalarına izin verilmeyen hanımlara yön vermek istedim belki de. Bu düşünceyle önce girişimcilik kursuna gittim ve belgemi aldım. En yakın arkadaşımla evde 40-50 tane katmer pişirdik sonra oturduğum binadaki komşularımı ziyaret ederek sabah kahvaltısına beklediğimizi söyledik. Yaptığımız katmerleri ikram ederek “bugün işimizin ilk günü katmer yapıp satıyoruz ama önce tatmanız gerekli” dedik. O günü hiç unutamıyorum ve biz o gün tam 60 katmer siparişi aldık. Gün geçtikçe siparişlerimiz ve çeşitlerimiz arttı. Bu arada annelerin bebeklerine bir şeyler yedirirken ne kadar zorlandığına şahit olduk ve çocukların en çok sevdiği şeyle yemekte zorlandıkları sebzeleri bir araya getirerek sebzeli makarna yapımına başladık. Evet, şimdi sebzeli makarna yapan pek çok işletme var ama ben makinada değil elde yapıyorum makarnalarımı. Girişimcilik belgemle beraber KOSGEB’in desteğine başvurdum ve kurulu epeyce etkileyerek desteği kazandım. Bir akrabam ile ortak olarak işletmemi kurdum. Kurulum aşamalarında da sıkıntılar çektim elbette hayatımda hiç bilmediğim kurumlara girip çıkar oldum ama keyifliydim, hayallerimi gerçekleştirmeye başlamıştım. Ancak, işler umduğum gibi gitmedi. Ortaklık dışardan göründüğü gibi değildi. Ayrılıp sıfırdan başlamak durumunda kaldım. Şimdi tek başımayım, hayallerime doğru yürürken büyük badireler atlatmıştım ama yılmadan yoluma devam ediyorum. Yaşadığım olumsuzluklara rağmen kendimce sorumluluklarım var; iş yerimde çalıştırdığım elemanlarımın genelde ilk işvereni oluyorum. Bu beni mutlu ediyor. Birisi Gıda Mühendisi olan; emeğini hiç esirgemeyen ve her şeyin ar-ge’sini defalarca yapan ve işini çok seven ve sürekli öğrenmeye çalışan çok becerikli iki elemanım var. Bunlar sadece kamera önünde olanlar. Arkamda ise bana destek olan kocaman bir ailem var. En çok desteği onlardan alıyorum: kızım, oğlum, gelinim, damadım, annem, babam ve her şeyden önemlisi eşim bana destek oluyor. Sosyal medyayı ve e-ticareti aktif olarak kullanıyorum. İşletmem, CCPB Organik Tarım Müteşebbis sertifikasına sahiptir. Ürettiğim ürünlerde hiçbir katkı maddesi, koruyucu veya yapay renklendirici kullanmıyorum. Özellikle, iş hayatında çalışan ve çocuklarını & bebeklerini doğal gıdalarla beslemek isteyen annelere ulaşmaya çalışıyorum. Hepsiburada’ya bana bu fırsatı verdiği için ise çok teşekkür ediyorum! Asuman Öztürk Çağlıkantar Asudan Doğal Gıdalar İşletme Sahibi

Yorum yapabilirsiniz