Ruşeym Nedir?

Nedir, ne değildir?

Ruşeym Nedir?

BİR TON BUĞDAY, BİR KİLOGRAM RUŞEYM İÇERMEKTEDİR

RuşeymHani etiketlerimizde her zaman ruşeymden bahsediyor, makarnalarımızın, kuskuslarımızın, tarhanalarımızın içerisinde ruşeym olduğunu söylüyoruz ya. İşte bugün de sizlere ruşeym’den bahsetmek istedik. Buğdayın, besin olarak kullanılabilen ham haline ruşeym adı verilir. Ruşeym oldukça faydalı bir besindir. Ancak, üretimi zor ve miktarı az olduğu için pek çok kişi tarafından bilinmez. Bir ton buğdaydan yaklaşık 1-1,5 kg kadar ruşeym elde edilebilmektedir. Kısaca ruşeym buğdayda hayatın kaynağı, buğdayın varoluş sebebi doğal vitamin deposu yani buğdayın özüdür.

Ruşeym;

  • İçeriğinde cildin yaşlanmasını geciktirici E vitamini bulunmasından dolayı cildi güzelleştiriyor.
  • Vücutta hücre zarının dayanıklılığını sağlayarak bağışıklık sistemini destekliyor ve kanseri önlüyor.
  • Koroner kalp riskini azaltıyor. Kan pıhtılaşmasını önlüyor ve diyabetli hastalarda damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı oluyor.
  • Kansızlığı önlemede yardımcı olduğu gibi halsizliğe de iyi geliyor.
  • Sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler sağlıyor. Gözde katarakt oluşumunu geciktiriyor.
  • Ayrıca, doğal afrodizyak özelliği gösteriyor.

NOT: Buğday içeren tüm ürünlerde gluten olmasından dolayı bebeklere verirken dikkat etmek gerekir. Bebekler glutene karşı hassastırlar. Lütfen doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.

Emeklilik duygusu insana kendisini kötü hissettiriyordu. 2013 yılında emekli olduğumda arkamda 26 yılı devirdiğimi ve zamanın nasıl geçtiğini hiç fark etmediğimi anlamıştım. Yıllarca hayatın her alanında mücadele vermiş biri olarak, hayata kaldığım yerden devam etmek ve bu yolda benim gibi düşünen hanımlara ışık olmak isteği uyandı içimde. Hayalimde hep kendi işimi kurmak ve içlerinde hep çalışma isteği olup da çalışmalarına izin verilmeyen hanımlara yön vermek istedim belki de. Bu düşünceyle önce girişimcilik kursuna gittim ve belgemi aldım. En yakın arkadaşımla evde 40-50 tane katmer pişirdik sonra oturduğum binadaki komşularımı ziyaret ederek sabah kahvaltısına beklediğimizi söyledik. Yaptığımız katmerleri ikram ederek “bugün işimizin ilk günü katmer yapıp satıyoruz ama önce tatmanız gerekli” dedik. O günü hiç unutamıyorum ve biz o gün tam 60 katmer siparişi aldık. Gün geçtikçe siparişlerimiz ve çeşitlerimiz arttı. Bu arada annelerin bebeklerine bir şeyler yedirirken ne kadar zorlandığına şahit olduk ve çocukların en çok sevdiği şeyle yemekte zorlandıkları sebzeleri bir araya getirerek sebzeli makarna yapımına başladık. Evet, şimdi sebzeli makarna yapan pek çok işletme var ama ben makinada değil elde yapıyorum makarnalarımı. Girişimcilik belgemle beraber KOSGEB’in desteğine başvurdum ve kurulu epeyce etkileyerek desteği kazandım. Bir akrabam ile ortak olarak işletmemi kurdum. Kurulum aşamalarında da sıkıntılar çektim elbette hayatımda hiç bilmediğim kurumlara girip çıkar oldum ama keyifliydim, hayallerimi gerçekleştirmeye başlamıştım. Ancak, işler umduğum gibi gitmedi. Ortaklık dışardan göründüğü gibi değildi. Ayrılıp sıfırdan başlamak durumunda kaldım. Şimdi tek başımayım, hayallerime doğru yürürken büyük badireler atlatmıştım ama yılmadan yoluma devam ediyorum. Yaşadığım olumsuzluklara rağmen kendimce sorumluluklarım var; iş yerimde çalıştırdığım elemanlarımın genelde ilk işvereni oluyorum. Bu beni mutlu ediyor. Birisi Gıda Mühendisi olan; emeğini hiç esirgemeyen ve her şeyin ar-ge’sini defalarca yapan ve işini çok seven ve sürekli öğrenmeye çalışan çok becerikli iki elemanım var. Bunlar sadece kamera önünde olanlar. Arkamda ise bana destek olan kocaman bir ailem var. En çok desteği onlardan alıyorum: kızım, oğlum, gelinim, damadım, annem, babam ve her şeyden önemlisi eşim bana destek oluyor. Sosyal medyayı ve e-ticareti aktif olarak kullanıyorum. İşletmem, CCPB Organik Tarım Müteşebbis sertifikasına sahiptir. Ürettiğim ürünlerde hiçbir katkı maddesi, koruyucu veya yapay renklendirici kullanmıyorum. Özellikle, iş hayatında çalışan ve çocuklarını & bebeklerini doğal gıdalarla beslemek isteyen annelere ulaşmaya çalışıyorum. Hepsiburada’ya bana bu fırsatı verdiği için ise çok teşekkür ediyorum! Asuman Öztürk Çağlıkantar Asudan Doğal Gıdalar İşletme Sahibi

Yorum yapabilirsiniz