Ek Gıda İçin Pirinç Ununun Önemi

Nedir, ne değildir?

Ek Gıda İçin Pirinç Ununun Önemi

Poaceae familyasından bir tahıl olan çeltik yani pirinç kimi zaman sofralarda muhallebi , kimi zaman cilt beyazlatmada kullanılan bir madde kimi zamansa bebekler için mama olarak ek gıdanın en önemli yardımcısıdır.

Buğday ve buğday içeren tüm ürünler, içerisinde gluten barındırdığı için 8. aydan sonra önerilmektedir. Uzmanlar 6. Ayda ise sadece pirinç unu ve yulaf unu önermektedir. Eeee haliyle minik bebeklerimizde ek gıdaya geçişte katı besinlere pirinç unu ile hazırlanan muhallebiyle başlarlar.

Pirinç unu içerisinde bulunan vitamin ve minareler bebeğin gelişimi için oldukça faydalıdır. Sırf vitamin olarak değil bebeğin yutkunma kabiliyetinin gelişmesinde de yardımcı oluşu pirincin kıymetini arttırmaktadır.

Beyaz un ve beyaz pirinç gibi işlenmiş tahıllar, besin değerinin büyük bir bölümünü kaybettiği için bebeklerin beslenmesine katkı sağlamazlar. Annelerimiz böylesi rafine tahıllarla bebeklerine boş kalori tükettirmektense tam tahıllı yüksek besin değerine sahip gıdaları tercih etmelidir. Bu tam tahılların basında da pirinç unu gelmektedir. Bebekler özellikle 1 yaşına kadar yüksek oranda karbonhidrata ihtiyaç duyarlar. En iyi karbonhidrat kaynağı ise tam pirinç unu ve tam yulaf unudur.

Dip Not: Tam tahıllar, rafine tahıllara göre yağ oranı daha yüksek olduğu için çok daha hızlı böceklenir. Dikkatli muhafaza edilmeli ve hızlı tüketilmelidir.

Sağlıklı günler diler Saygılar sunarım..💐

Gıda Mühendisi
Buket Sönmez

Emeklilik duygusu insana kendisini kötü hissettiriyordu. 2013 yılında emekli olduğumda arkamda 26 yılı devirdiğimi ve zamanın nasıl geçtiğini hiç fark etmediğimi anlamıştım. Yıllarca hayatın her alanında mücadele vermiş biri olarak, hayata kaldığım yerden devam etmek ve bu yolda benim gibi düşünen hanımlara ışık olmak isteği uyandı içimde. Hayalimde hep kendi işimi kurmak ve içlerinde hep çalışma isteği olup da çalışmalarına izin verilmeyen hanımlara yön vermek istedim belki de. Bu düşünceyle önce girişimcilik kursuna gittim ve belgemi aldım. En yakın arkadaşımla evde 40-50 tane katmer pişirdik sonra oturduğum binadaki komşularımı ziyaret ederek sabah kahvaltısına beklediğimizi söyledik. Yaptığımız katmerleri ikram ederek “bugün işimizin ilk günü katmer yapıp satıyoruz ama önce tatmanız gerekli” dedik. O günü hiç unutamıyorum ve biz o gün tam 60 katmer siparişi aldık. Gün geçtikçe siparişlerimiz ve çeşitlerimiz arttı. Bu arada annelerin bebeklerine bir şeyler yedirirken ne kadar zorlandığına şahit olduk ve çocukların en çok sevdiği şeyle yemekte zorlandıkları sebzeleri bir araya getirerek sebzeli makarna yapımına başladık. Evet, şimdi sebzeli makarna yapan pek çok işletme var ama ben makinada değil elde yapıyorum makarnalarımı. Girişimcilik belgemle beraber KOSGEB’in desteğine başvurdum ve kurulu epeyce etkileyerek desteği kazandım. Bir akrabam ile ortak olarak işletmemi kurdum. Kurulum aşamalarında da sıkıntılar çektim elbette hayatımda hiç bilmediğim kurumlara girip çıkar oldum ama keyifliydim, hayallerimi gerçekleştirmeye başlamıştım. Ancak, işler umduğum gibi gitmedi. Ortaklık dışardan göründüğü gibi değildi. Ayrılıp sıfırdan başlamak durumunda kaldım. Şimdi tek başımayım, hayallerime doğru yürürken büyük badireler atlatmıştım ama yılmadan yoluma devam ediyorum. Yaşadığım olumsuzluklara rağmen kendimce sorumluluklarım var; iş yerimde çalıştırdığım elemanlarımın genelde ilk işvereni oluyorum. Bu beni mutlu ediyor. Birisi Gıda Mühendisi olan; emeğini hiç esirgemeyen ve her şeyin ar-ge’sini defalarca yapan ve işini çok seven ve sürekli öğrenmeye çalışan çok becerikli iki elemanım var. Bunlar sadece kamera önünde olanlar. Arkamda ise bana destek olan kocaman bir ailem var. En çok desteği onlardan alıyorum: kızım, oğlum, gelinim, damadım, annem, babam ve her şeyden önemlisi eşim bana destek oluyor. Sosyal medyayı ve e-ticareti aktif olarak kullanıyorum. İşletmem, CCPB Organik Tarım Müteşebbis sertifikasına sahiptir. Ürettiğim ürünlerde hiçbir katkı maddesi, koruyucu veya yapay renklendirici kullanmıyorum. Özellikle, iş hayatında çalışan ve çocuklarını & bebeklerini doğal gıdalarla beslemek isteyen annelere ulaşmaya çalışıyorum. Hepsiburada’ya bana bu fırsatı verdiği için ise çok teşekkür ediyorum! Asuman Öztürk Çağlıkantar Asudan Doğal Gıdalar İşletme Sahibi

Yorum yapabilirsiniz