BLW Yönteminin Uygulanışı

Nedir, ne değildir?

BLW Yönteminin Uygulanışı

BLW YontemiöSon buluşmamızda BLW yönteminin yararlarından bahsetmiştik. Dilerseniz şimdi de bu yöntemi nasıl uygularız konusuna değinelim.
BLW de asla unutmayacağımız ; bebeğinizin güvenliği için çok önemli olan 2 şart var:
1. Bebeğiniz mutlaka oturur vaziyette olmalı. Destekli oturtabilirsiniz ancak devrilmeyecek şekilde dik oturmalı.Bu kural tüm gıdaya geçişlerde şarttır.
2. Bebeğiniz BLW deneyimini sonlandırana kadar sürekli yüzünü görebileceksiniz. Bebeği bırakıp gitmek başka bir işle ilgilenmek yasak ☝
Bebeğiniz 6-8aylık olduğunda yukarıda vermiş olduğumuz tabloda 6.-7. aya uygun gıdaları verebilirsiniz.
Gıdaları parmak şekline getirerek buharda haşlayarak ya da fırında yumuşatarak verebilirsiniz. Yani gıda büyüklüğü ne çok küçük ne de çok büyük olsun. Yumuşaklığı ise bebeğinizin damağıyla kolaylıkla ezilebilecek kıvamda olmalı. Çok yumuşak olursa bebeğinizin elinde dağılacaktır.
BLW Yöntemini nasıl uygularız?
🔅Bebeğinizi dik ve güvenli şekilde sandalyesine oturtun.
🔅Bebeğinizin ellerinin temizliğinden emin olun.
🔅Tüketime sunacağınız gıdayı sert ,taneli ve parça parça kopan yiyecekler şeklinde seçmeyiniz. Gıdayı tanınmaz hale getirmeden (püre yapmadan) , fırında, buharda ya da suda yumuşatılması ve bebeğinizin ağzına aldığında dili ve damakları yardımıyla ezebileceği yumuşaklığa getirin.
🔅Etrafın çok fazla kirlenmemesi için örtüler kullanabilirsiniz.
🔅Bebeğinize mutlaka önlük ve şapka takın. Çünkü ellerini daha yeni kontrol edebildiği için yemekleri saçlarına sürme ihtimali var.
🔅Tabak, kaşık, çatal gibi araç gereçlerin bebek sağlığına uygun materyallerden üretilmiş olmasına özen gösterin. Özellikle çarpma ve düşme gibi durumlarda bebeğinize zarar verecek porselen, cam, metal gibi materyallerden üretilmiş ürünleri tercih etmeyin.
🔅Bebeğiniz bu deneyime ilk kez başladığı zamanlarda gıdayı tüketip tüketmemesi önemli değildir. Bunu oyun gibi düşünüp duruma rahat alışın.
🔅İlk yardım bilgilerini mutlaka öğrenin.
🔅Katı gıdaları bebeğiniz aç değilken verin. Çünkü bebeğinizin temel beslenme kaynağı süttür ☝ ‼
🔅En önemli hususlardan biri de BLW yönteminin 3 gün kuralı❗ Bu kural bebeğinizin bir besinle ilk defa tanıştığında uygulanması gereken kuraldır. Herhangi bir besini ilk defa verdiğinizde 3 gün boyunca aynı besini günde 1 veya 2 kez vererek bebeğinizdeki tepkileri gözlemlemeniz beklenir. Bu sayede o gıda ile ilgili bebeğinizin ağız çevresinde kızarıklık, döküntüler veya sindirim sistemini etkileyen alerjenleri de dışkısına bakarak gözlemlemelisiniz. Herhangi bir anormallikte doktorunuza danışmalısınız.
🔅3 gün kuralı sadece bir alerjen testi değildir, aynı zamanda bebeğinizin besine alışma sürecidir. Bebeğiniz verdiğiniz besinin dokusuna, kokusuna, rengine ve tadına alışması zaman alabilir. İlk gün dokunmadığı bir besini 3. gün tüketebilir. Sabırlı ve anlayışlı olarak gözlem yapın.
🔅Katı besinleri tüketirken bebeklerde öğürme yetişkinlere göre dilin daha ön tarafından korumaya başlar. O yüzden boğazına kaçırma olayı çok nadir görülür Ancak siz yine de tedbirli davranın☝Öksürdüğünde ya da öğürdüğümde sıkıntı yoktur bebeğiniz yiyecekle başa çıkıyor demektir. Hiç bir şey yapamıyorsa müdahale etmeniz gerekir.‼
🔅 BLW yönteminde sıvı besinler kaşıkla verilmez. Öncelikle ufak alıştırma bardaklarıyla zaman geçtikçe pipetler aracılığıyla verilir. Çorba, ayran gibi gıdaları kolay kırılmayacak, sağlıklı bir materyalden yapılmış küçük bir bardağa koyduktan sonra direkt bebeğin yakınına koyup onun keşfetmesini bekleyin. Keşfettiğinde bardağı ağzına götürüp içmesine yardımcı olmalısınız. İçtiğinde devam etmek istemezse zorlamayın, bardağı ağzından uzaklaştırın.
👉 Genel olarak bebeğinizi aile bireyleri ile aynı sofraya oturtun. Bu sayede hem kendini dışlanmamış hisseder hemde gözlem yeteneği ile nasıl yemek yenildiğini keşfeder.
Siz ve bebeğiniz sağlıcakla kalın..
Saygılarımla 💐 ..

Buket Sönmez
Gıda Mühendisi

Emeklilik duygusu insana kendisini kötü hissettiriyordu. 2013 yılında emekli olduğumda arkamda 26 yılı devirdiğimi ve zamanın nasıl geçtiğini hiç fark etmediğimi anlamıştım. Yıllarca hayatın her alanında mücadele vermiş biri olarak, hayata kaldığım yerden devam etmek ve bu yolda benim gibi düşünen hanımlara ışık olmak isteği uyandı içimde. Hayalimde hep kendi işimi kurmak ve içlerinde hep çalışma isteği olup da çalışmalarına izin verilmeyen hanımlara yön vermek istedim belki de. Bu düşünceyle önce girişimcilik kursuna gittim ve belgemi aldım. En yakın arkadaşımla evde 40-50 tane katmer pişirdik sonra oturduğum binadaki komşularımı ziyaret ederek sabah kahvaltısına beklediğimizi söyledik. Yaptığımız katmerleri ikram ederek “bugün işimizin ilk günü katmer yapıp satıyoruz ama önce tatmanız gerekli” dedik. O günü hiç unutamıyorum ve biz o gün tam 60 katmer siparişi aldık. Gün geçtikçe siparişlerimiz ve çeşitlerimiz arttı. Bu arada annelerin bebeklerine bir şeyler yedirirken ne kadar zorlandığına şahit olduk ve çocukların en çok sevdiği şeyle yemekte zorlandıkları sebzeleri bir araya getirerek sebzeli makarna yapımına başladık. Evet, şimdi sebzeli makarna yapan pek çok işletme var ama ben makinada değil elde yapıyorum makarnalarımı. Girişimcilik belgemle beraber KOSGEB’in desteğine başvurdum ve kurulu epeyce etkileyerek desteği kazandım. Bir akrabam ile ortak olarak işletmemi kurdum. Kurulum aşamalarında da sıkıntılar çektim elbette hayatımda hiç bilmediğim kurumlara girip çıkar oldum ama keyifliydim, hayallerimi gerçekleştirmeye başlamıştım. Ancak, işler umduğum gibi gitmedi. Ortaklık dışardan göründüğü gibi değildi. Ayrılıp sıfırdan başlamak durumunda kaldım. Şimdi tek başımayım, hayallerime doğru yürürken büyük badireler atlatmıştım ama yılmadan yoluma devam ediyorum. Yaşadığım olumsuzluklara rağmen kendimce sorumluluklarım var; iş yerimde çalıştırdığım elemanlarımın genelde ilk işvereni oluyorum. Bu beni mutlu ediyor. Birisi Gıda Mühendisi olan; emeğini hiç esirgemeyen ve her şeyin ar-ge’sini defalarca yapan ve işini çok seven ve sürekli öğrenmeye çalışan çok becerikli iki elemanım var. Bunlar sadece kamera önünde olanlar. Arkamda ise bana destek olan kocaman bir ailem var. En çok desteği onlardan alıyorum: kızım, oğlum, gelinim, damadım, annem, babam ve her şeyden önemlisi eşim bana destek oluyor. Sosyal medyayı ve e-ticareti aktif olarak kullanıyorum. İşletmem, CCPB Organik Tarım Müteşebbis sertifikasına sahiptir. Ürettiğim ürünlerde hiçbir katkı maddesi, koruyucu veya yapay renklendirici kullanmıyorum. Özellikle, iş hayatında çalışan ve çocuklarını & bebeklerini doğal gıdalarla beslemek isteyen annelere ulaşmaya çalışıyorum. Hepsiburada’ya bana bu fırsatı verdiği için ise çok teşekkür ediyorum! Asuman Öztürk Çağlıkantar Asudan Doğal Gıdalar İşletme Sahibi

Yorum yapabilirsiniz