BLW Yöntemi Nedir?

Nedir, ne değildir?

BLW Yöntemi Nedir?

BLW YÖNTEMİ NEDİR ?

Selamlar,
Bugün son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir yöntemi değerlendirelim istiyorum. Genç annelerimizin ek gıdaya geçiş serüveninde rehberliğini yapan ..

BLW YÖNTEMi (Baby Led Weaning)

BLW Türkçeye uyarlandığında bebeğim kendi başına yemek yemesi olarak kullanılabilir.Biz bebek liderliğinde beslenme de diyoruz.
Bebek liderliğinde beslenme yönteminin amacı insanın doğasında olan yemek yeme ve sonrasında karnını doyurma içgüdüsünü ortaya çıkarmaktır. Bu içgüdü meme emme süreciyle başlar ve ek gıdalarla beslenme süreci ile devam eder.

Bebeğin ek gıdaya geçişinde genelde bilinen kural püre yapıp bebeğin ağzına tıkmaktır. Peki, kendimiz için aynı durumu düşünelim; bizim ağzımıza birileri kaşıkla yiyecekleri itiyor ve yiyeceklerin tadını almadan yemek borusuna gidiyor. Böyle bir beslenme şekli sizi ne kadar mutlu edebilir? Yetişkinler olarak ilk defa tadacağımız bir gıdayı önce çatal,kaşık veya bıçak ile kıvamını kontrol eder, kokusuna bakarız. Sonra ağzımıza alır ağzımızda dolaştırarak tadını almaya çalışırız. Bebekler için de durum böyledir. Elleri ile yemeğin büyüklüğünü, küçüklüğünü,kayganlığını ve kıvamını anlamak isterler.Ağızlarına almadan kendi kontrollerinde ağızlarına götürmek isterler. Bizi mutlu eden beslenme şekilleri gibi onlara da istediklerini vermemiz gerekmez mi?

BLW, bebeğinizin ek gıdayla tanışması ile başlayan, minik elleriyle yemeyi öğrenmesini ve kademeli olarak sütten kesmesini sağlayan bir süreçtir. Bebeğin kendi kendine çiğneme becerisi, el becerisi, el-göz koordinasyonunu geliştirir. Sizin verdiğiniz sağlıklı ve besleyici gıdaları keşfeder ve ihtiyacı kadarını tüketir. Kaşıkla besleme lapa ya da püre halindeki yiyecekleri çiğnemeden yutmayı öğrettiği için ileride pütürlü gıdalara geçişi zorlaştırır. BLW yöntemi ile birlikte bebeğiniz, katı ve büyük parçalı gıdaları yemeyi daha çabuk öğrenir.Ayrıca kaşıkla hızlı yediği için ihtiyacından fazla yiyecek tüketmek yerine BLW yöntemiyle yavaş ve ihtiyacı kadar yemek yeme alışkanlığı kazanır.Yerkende yiyeceklerin dokularını, kokularını ve tadlarını keşfeder.Ayrıca bu yöntemle sebep-sonuç ilişkisini kavramaları kolaylaşır; dokuları ve sıcak-soğuk kavramlarını tanımaları kolaylaşır.

BLW yöntemi ile öğrenen bebek belli bir süreden sonra önüne konulan yiyecekleri kimsenin yardımına ve kontrolüne ihtiyaç duymadan tüketebilir ve karnını doyurabilir.

Bir diğer faydası ise bebeğe yemek kültürünü erken dönemlerden itibaren aşılamaktır.Ebeveynler olarak bizler nasıl yatarak ya da uygun olmayan ortamlarda (arabada, yürürken, yatakta )yemek yemiyorsak bebeklerimizi de bu kültürle büyütüp yemek yiyeceği zaman uygun ortam ve doğru pozisyonda yemek yemeyi öğretmektir.

Ancak bazı annelerin sorularından anladığım kadarıyla yöntem amacından çok daha farklı anlaşılmış.. Bebeğinizin liderliğinde olan bu yöntemde kilo almayan bebeklere kilo aldırmak için bir alternatif yada bebeğinizin iştahını açacak bir eylem değildir✋. Veya Bebeğinize vereceğiniz katı gıdaların mevsimine ve bebeğin dönemine uygun seçilmesi ve bebek tüketimi için uygun haşlama veya fırınlama ile servis edilmesi gerekir☝. Kendi sofranızdaki gıdaları direkt bebeğin önüne koymak BLW DEĞİLDİR✋.

Şimdilik BLW yönteminin ne olduğu ve ne olmadığı konusuna ufak bir giriş yapmış olalım. Bir sonraki buluşmamızda yöntemin uygulaması hakkında sohbet etmek üzere hoşça kalın ..

Sevgilerimizle💐
Buket Sönmez
Gıda Mühendisi

Emeklilik duygusu insana kendisini kötü hissettiriyordu. 2013 yılında emekli olduğumda arkamda 26 yılı devirdiğimi ve zamanın nasıl geçtiğini hiç fark etmediğimi anlamıştım. Yıllarca hayatın her alanında mücadele vermiş biri olarak, hayata kaldığım yerden devam etmek ve bu yolda benim gibi düşünen hanımlara ışık olmak isteği uyandı içimde. Hayalimde hep kendi işimi kurmak ve içlerinde hep çalışma isteği olup da çalışmalarına izin verilmeyen hanımlara yön vermek istedim belki de. Bu düşünceyle önce girişimcilik kursuna gittim ve belgemi aldım. En yakın arkadaşımla evde 40-50 tane katmer pişirdik sonra oturduğum binadaki komşularımı ziyaret ederek sabah kahvaltısına beklediğimizi söyledik. Yaptığımız katmerleri ikram ederek “bugün işimizin ilk günü katmer yapıp satıyoruz ama önce tatmanız gerekli” dedik. O günü hiç unutamıyorum ve biz o gün tam 60 katmer siparişi aldık. Gün geçtikçe siparişlerimiz ve çeşitlerimiz arttı. Bu arada annelerin bebeklerine bir şeyler yedirirken ne kadar zorlandığına şahit olduk ve çocukların en çok sevdiği şeyle yemekte zorlandıkları sebzeleri bir araya getirerek sebzeli makarna yapımına başladık. Evet, şimdi sebzeli makarna yapan pek çok işletme var ama ben makinada değil elde yapıyorum makarnalarımı. Girişimcilik belgemle beraber KOSGEB’in desteğine başvurdum ve kurulu epeyce etkileyerek desteği kazandım. Bir akrabam ile ortak olarak işletmemi kurdum. Kurulum aşamalarında da sıkıntılar çektim elbette hayatımda hiç bilmediğim kurumlara girip çıkar oldum ama keyifliydim, hayallerimi gerçekleştirmeye başlamıştım. Ancak, işler umduğum gibi gitmedi. Ortaklık dışardan göründüğü gibi değildi. Ayrılıp sıfırdan başlamak durumunda kaldım. Şimdi tek başımayım, hayallerime doğru yürürken büyük badireler atlatmıştım ama yılmadan yoluma devam ediyorum. Yaşadığım olumsuzluklara rağmen kendimce sorumluluklarım var; iş yerimde çalıştırdığım elemanlarımın genelde ilk işvereni oluyorum. Bu beni mutlu ediyor. Birisi Gıda Mühendisi olan; emeğini hiç esirgemeyen ve her şeyin ar-ge’sini defalarca yapan ve işini çok seven ve sürekli öğrenmeye çalışan çok becerikli iki elemanım var. Bunlar sadece kamera önünde olanlar. Arkamda ise bana destek olan kocaman bir ailem var. En çok desteği onlardan alıyorum: kızım, oğlum, gelinim, damadım, annem, babam ve her şeyden önemlisi eşim bana destek oluyor. Sosyal medyayı ve e-ticareti aktif olarak kullanıyorum. İşletmem, CCPB Organik Tarım Müteşebbis sertifikasına sahiptir. Ürettiğim ürünlerde hiçbir katkı maddesi, koruyucu veya yapay renklendirici kullanmıyorum. Özellikle, iş hayatında çalışan ve çocuklarını & bebeklerini doğal gıdalarla beslemek isteyen annelere ulaşmaya çalışıyorum. Hepsiburada’ya bana bu fırsatı verdiği için ise çok teşekkür ediyorum! Asuman Öztürk Çağlıkantar Asudan Doğal Gıdalar İşletme Sahibi

Yorum yapabilirsiniz